Vízellátó rendszerek tervezése
Új ellátandó területek hidraulikai vizsgálata, átmérők meghatározása, tározótérfogatok ellenőrzése, szivattyúk kiválasztása és megfelelőségük ellenőrzése. Lehetőség van bármely üzemi állapot vizsgálatára, beleértve a tűzeseteket, illetve a haváriákat is. Tekintettel arra, hogy magyarországon 98 %-os ellátottság mellett a teljesen új rendszerek létrehozása gyakorlatilag nem jellemző, vagyis az új fejlesztéseket mindig egy meglévő rendszerhez kell illeszteni. A rendszerszemléletű tervezés elvét szem előtt tartva a feladatot nem lehet elválasztani a meglévő rendszer vizsgálatától, vagyis a a következő pontban ismertetendő feladattól.
Vízellátó rendszerek analízise, felülvizsgálata
Meglévő és tervezett rendszerek hidraulikai felülvizsgálata (a fogyasztás és a betáplálás változásai és annak hatása a rendszer üzemére), kapacitásvizsgálat, alulterhelt vezetékek (gyakoriság alapján is) kiválasztása (lehetséges vízminőségi problémák hidraulikai oldalról történő megközelítése), szivattyúk ellenőrzése.
- rendszer-modell
· topológiai
· hidraulikai
· fogyasztási, terhelési
- időhorizontok kijelölése
- hidraulikai paraméterek
- csőhálózati jelleggörbék
- szivattyú-ellenőrzés
- értékelés, döntés
- beavatkozások
Üzemeltetési stratégiák kidolgozása
Meglévő és tervezett vízellátó rendszerek lehetséges üzemeltetési stratégiáinak kijelölése, illetve azok figyelembevételével 24 órás (vagy a szükségesnek ítélt időtartam figyelembevétele) szimulációs vizsgálatok elvégzése. Ennek eredményei alapján megállapítható az egyes üzemeltetési stratégiák „jósága”, a figyelembe vett kerületi feltételek mellett kialakuló hidraulikai viszonyok, a tározó magasságának és térfogatának elégséges, vagy elégtelen volta, az adott (feltételezett) szivattyúk megfelelősége (hatásfok), stb.
- vízellátó rendszerek analízise,
- üzemrendek kialakítása, kiválasztása
- beavatkozások megtétele (pl. energia-szerződések, stb.)
A rekonstrukciók és a fejlesztések pontos, időben ütemezett, gazdaságos tervezése
Az egyes meglévő rendszerek rekonstrukciója, illetve fejlesztése során szükséges figyelembe venni, hogy a rekonstruálandó (illetve új) rendszerelemek (vezeték, tározó, szivattyú, stb.) milyen terhelése várható a következő évtizedekben, illetőleg milyen szerepet töltenek be a teljes rendszerben: Például egy több évtizede épült és már rossz állapotban lévő vezeték rendszerben lévő szerepe megváltozhatott az idők során; elosztóvezetékből fővezetékké, vagy fordítva alakulhat át. A teljes rendszer vizsgálata nélkül megbízhatóan ma már nem határozható meg az új létesítmény jellemző paramétere (pld. átmérő, térfogat, stb.). Mivel a rekonstrukció pénzkérdés (is), ezért nem elhanyagolhatóak a korábban említett és azt kiegészítő egyéb szempontok:
- rendszeranalízis
- vízveszteség-elemzés
- szivattyú-kiválasztás (energia-takarékosság)
- az egyes rendszerelemek rekonstrukciójának meghatározása, prioritások kijelölése
- a rekonstrukció végrehajtása
Az optimális üzem kialakítása
A meglévő rendszerek esetében adott a fogyasztás, adott a hálózatelrendezés, adott a tározótérfogat, illetve a túlfolyó és a fenékszint, csak a szivattyúk és üzemeltetésük az, ami a jobb, olcsóbb üzem kialakításában szerepet játszhat. Az egyes üzemrendek megválasztásával (pld. meglévő szivattyúk üzemrendjének változtatása) kiválasztható az energia költség szempontjából optimálisnak tekinthető üzemrend.
- rendszer-analízis
- az üzemeltetési stratégiák kidolgozása,
- a műszaki és gazdasági szempontok figyelembevételével az optimálisnak tekinthető üzemrend megválasztása
Letöltés: Telepítési és alkalmazási útmutató
Útmutató a telepítéshez, valamint kezdő felhasználóknak szóló alkalmazási útmutató. (Munkaközi változat !)
Letöltés: Felhasználói leírás (7) PDF
Program dokumentáció PDF formátumban.